تب خال تناسلی سهل الانتقال و صعب العلاج

بسیاری از مجامع بهداشتی روی بیماری‌های مقاربتی از قبیل ایدز و هپاتیت متمرکز می‌شوند، در حالی که تبخال تناسلی از بیمارهای مقاربتی شایع ویروسی است که روزبه‌روز بر شمار مبتلایان به آن- که اغلب هم از اقشار جوان جامعه هستند- افزوده می‌شود.

بقیه در ادامه مطلب...

ویروس تبخال تناسلی چگونه وارد بدن انسان می‌شود؟

دونوع ویروس تبخال در بدن انسان وجود دارد؛ نوع 1 و 2 (نام علمی HSV یا ویروس هرپس سیمپلکس 1 و2 است). ویروس HSV نوع ? باعث بروز همان تبخال دهانی می‌شود که با سوزش، درد و قرمزی همراه است و با تماس نزدیک (مثلا روبوسی) به سادگی منتقل می‌شود ولی نوع 2 باعث ابتلا به تبخال تناسلی می‌شود که راه انتقال آن رابطه جنسی با فرد مبتلاست.

 تبخال تناسلی هم علائمی مانند تبخال دهانی دارد؟

در ناحیه تناسلی، تبخال‌ها به شکل ضایعات تاولی آبکی شکل گروهی (4- 5 تاول در کنار هم یا بیشتر) هستند. هنگام بروز تاول‌ها علائم جانبی دیگری مانند تب و لرز، درد استخوان‌ها و سوزش ناحیه تناسلی نیز در بیمار دیده می‌شود.

البته علائم جانبی معمولا در بیمارانی مشاهده می‌شود که به تازگی ویروس وارد بدنشان شده است. بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد مایع موجود در تاول مملو از ویروس هرپس است که به سرعت می‌تواند پخش و باعث ابتلای انسان شود.

 راه انتقالش رابطه جنسی است؟

بله، تبخال تناسلی از طریق روابط جنسی از فرد بیمار به فرد سالم سرایت می‌کند. وقتی که بثورات به شکل تاول آبکی هستند، انتقال خیلی شدید است و تماس فرد سالم با مایع صددرصد باعث آلودگی او خواهد شد. این ویروس‌ها تا آخر عمر در بدن باقی می‌مانند. پس بهترین راه این است که جلوی ورود آنها به بدن گرفته شود.

 یعنی درمان قطعی وجود ندارد؟

نه، تاکنون روشی برای از بین بردن ویروس تبخال تناسلی پیدا نشده است. درمان‌ها فقط باعث سرکوب ویروس می‌شوند. قرص‌ها و پمادهای ضدویروس هرپس در عرض 7 تا 10 روز بثورات را از بین ‌می‌برند.

افراد مبتلا برای جلوگیری از عود چه باید بکنند؟

باید تحت درمان نگهدارنده قرار گیرند؛ یعنی داروهای ضدویروس با دوز کم و مداوم مصرف کنند. خوشبختانه بیماری تبخال تناسلی هیچ‌وقت به سرطان تبدیل نمی‌شود.

این بیماری زیاد عود می‌کند

 آیا این بیماری عودکننده است؟

بله، تبخال تناسلی با درمان یا بدون درمان فروکش می‌کند اما خاموشی علائم بیماری، به معنای درمان نیست چون ویروس همچنان در بدن باقی می‌ماند و تحت شرایطی فعالیت خود را از سر می‌گیرد. شرایط مطلوب برای از سرگیری فعالیت ویروس تضعیف سیستم ایمنی مانند سرماخوردگی، وارد شدن استرس به فرد حامل ویروس تبخال، شروع عادت ماهیانه در خانم‌ها و هرگونه تغییر در وضعیت روانی و جسمی است. عود ممکن است با همان شدت اولیه یا خفیف‌تر باشد و به 8 بار در سال هم برسد.

 چرا شیوع این ویروس در جوان‌ها زیاد شده است؟

آمارها نشان می‌دهد تعداد جوانان مبتلا به ویروس تبخال تناسلی به شدت در حال افزایش است اما به‌طور کلی همه افرادی که بی‌بندوباری جنسی دارند به یکی از بیماری‌های منتقله از راه جنسی مبتلا هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. اطلاع رسانی در این زمینه باید بیشتر انجام شود مخصوصا برای جوانان چون اطلاع و ترس از بیماری حتما باعث جلوگیری و کاهش رفتارهای پرخطر خواهد شد. لازم است افراد آگاه باشند که استفاده از کاندوم خطر آلودگی به ویروس را کم می‌کند ولی از بین نمی‌برد چون ضایعات در ناحیه تناسلی پخش هستند.

 

هفته نامه سلامت شماره 501

منبع:دکتر محمد علی نیلفروش زاده

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!