برای رهایی از تیرگی دور چشم چه کنم ؟

دختری 28 ساله ام. پوست صورتم تیره می باشد و چشمانم گودی و تیرگی زیادی دارد، باید از چه کرمی استفاده کنم تا از شر این تیرگی خلاص شوم ؟ 

رنگ پوست ناشی از رنگدانه ای به نام ملانین است. رنگ طبیعی پوست به سه عامل، هموگلوبین، کاروتنوئید و پیگمان ملانین بستگی دارد که عامل اصلی تعیین کننده رنگ پوست است و اختلافات نژادی و جغرافیایی در رنگ پوست مربوط به این رنگدانه است.

بقیه در ادامه مطلب...

در واقع تغییرات رنگ پوست در افراد به دو صورت است:
1- رنگ پوست ذاتی هر فرد که به صورت ژنتیکی تعیین می شود در غیاب هر گونه تماس با نور خورشید یا تاثیرات دیگر وجود دارد.
2- رنگ پوست اکتسابی که در نتیجه تماس با نور آفتاب ایجاد می شود.

سیاهی دور چشم علل متفاوت دارد. شایعترین علل آن ژنتیکی و ارثی است. عوامل دیگر مثل ضربات، پیگمانتاسیون پس از التهاب یا تحریک هورمون ملانین ساز به هر دلیلی می تواند باعث این حالت شود. گاهی این تغییر رنگ در اثر عوامل شیمیایی مثل جیوه یا نقره می تواند باعث تغییر رنگ آبی، قهوه ای یا خاکستری شود.

درمان با ماینوسایکلین به عنوان یک عارضه دراز مدت می تواند باعث رنگ خاکستری پلکها شود. بعلاوه ترکیبات آرایشی دارای مواد فتوتوکسیک از جمله پسورالین می تواند باعث افزایش رنگدانه در ناحیه پلک شود. اگزما و لیکن پلان به دلیل ایجاد التهاب می تواند باعث تغییر رنگ پلکها شود.

اگر چه در افراد با پوست تیره مقاومت بیشتری نسبت به ایجاد سرطانهای پوستی و چین و چروک ناشی از تماس با نور خورشید دیده می شود ولی این افراد هم باید بصورت روتین از ضدآفتاب های ضد UVA و UVB با SPF15 استفاده کنند. تیرگی دور چشم که یک بیماری ایدیوپاتیک است، به این معنا که علت بیشتر آنها ناشناخته است و البته بسیاری از مبتلایان سابقه خانوادگی مثبتی دارند، اما از شایعترین علل قابل توجه تیرگی زیر چشم ها می توان به انواع آلرژی زا اشاره کرد که در درمان باید از این مواد حساسیت زا دوری جست.

یکی از عوامل تشدید کننده گودی زیر چشم، اختلالات خواب است و در صورتیکه خواب ناکافی باشد یا کیفیت مناسبی نداشته باشد با خوابیدن منظم می توان از شدت این کبودی کاست.

بیماریهای هورمونی، روحی- روانی و تغذیه ای نیز نقش موثری در بروز تیرگی زیر چشم دارند. اما شاید بتوان کاهش وزن ناگهانی به دلیل رژیم های نا متعارف را نیز از جمله علل مهم افتادگی چین و چروک صورت و تیرگی زیر چشم دانست.

ویتامین K، رتینول، ویتامین C، هورمون باز کننده عروق خونی، انواع اسیدهای میوه مثل گلیکولیک اسید می توانند در درمان کبودی زیر چشم به کار روند که البته بیشتر این مواد در انواع کرمها و لوسیونهای دور چشم به کار رفته است علاوه بر این موارد قطع یا حداقل کاهش مصرف سیگار، کاهش مصرف نمک و مصرف سبزی ها و میوه جات حاوی آنتی اکسیدان مثل اسفناج نیز توصیه می گردد.

منبع:دکتر محمد علی نیلفروش زاده

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!