چاقی ران درمان میشود ؟

با ساکشن ران به نتیجه دلخواهتان نمی رسید
از دیدگاه یکی از جراحان عضو هییت علمی باید گفت : تجمع چربی در ران‌ها معمولا با برجستگی و فرورفتگیهایی در پوست همراه است که اصطلاحا پوست‌  پرتقالی نامیده میشود اما ساکشن چربیهای اضافی ران ، به‌خصوص اگر سطحی انجام شود ، نه‌ تنها باعث بهبود و زیبایی ایجاد نمیکند بلکه باعث نازیبایی عضو هم خواهد شد. ساکشن ران فقط برای کسانی مناسب است که میخواهند کمی قطر ران‌هایشان را کاهش دهند و شکل پوست ران زیر لباس برایشان چندان مهم نیست. اگر شکل و ظاهر پوست هم برای فرد اهمیت داشته باشد، دست زدن به این عمل کاملا اشتباه است. این کار نباید انجام شود مگر اینکه با احتیاط و از قسمت‌های عمقی ران مقدار کمی چربی ساکشن شود.

بقیه در ادامه مطلب...

ثابت شده افرادیکه ورزش میکنند هم نمیتوانند قطر ران‌ شان را زیاد کاهش دهند. تبلیغات زیادی در رسانه‌های گوناگون‌ دراین‌ باره مشاهده میکنیم که همه آنها دروغ است و جنبه تجاری دارند و بیماران باید بدانند که از بین بردن کامل حالت پوست‌ پرتقالی یا کاهش قطر ران به اندازه دلخواه ، غیرعملی است. البته برای چنین بیمارانی میتوان پوست‌ کشی انجام داد و با عمل جراحی قسمت‌های داخلی ران را که خیلی شل و افتاده است، بالاتر کشید که در این روش هم زیبایی نسبی ایجاد میشود.

کشاله ران ، ناحیه‌ای است که غدد عرق فراوانی دارد و احتمال تاخیر در بهبود و دیرجوش خوردن مکان‌های برش خیلی زیاد است و بیماران ممکن است 7 تا 8 ماه بعد از جراحی درگیر باشند. متاسفانه بعضی از پزشکان به اشتباه به بیمارشان قول صددرصد میدهند که چربیهای اضافه را با ساکشن از بین میبرند اما بعد از ساکشن و گذشتن دوره نقاهت، خیلی از بیماران متوجه میشوند هیچ تغییر مثبتی در شکل و ظاهر ران بوجود نیامده که هیچ حتی ظاهر آن بدتر هم شده است.

بهترین راه برای کاهش قطر ران و چربی لگن از دیدگاه پزشکی ورزش:
تجمع چربی در خانم‌ها بیشتر در نواحی لگن و ران‌هاست. برای کاهش قطر ران یا چربیهای لگن و شکم بهترین راه انجام ورزش‌های هوازی است. خیلی از افراد ، راحت‌ترین و بی اثرترین راه را برای رفع چاقی موضعی ( لیپوساکشن یا لیپولیز ) انتخاب میکنند اما نمیدانند چه عاقبتی در انتظارشان است. در طب ورزشی ، لاغری موضعی وجود ندارد و فرد نمیتواند فقط قطر ران یا شکم را کاهش دهد.

این کار را میتوان با تکنیک‌های جراحی لیپولیز یا کرایولیپولیز انجام داد که روش‌های موقتی و ناپایدار هستند. در لیپولیز به‌ طور موضعی مقدار یاز چربی را از ناحیه خارج میکنند ولی چون فرد رژیم غذایی خود را رعایت نمیکند و تغییری در شیوه زندگی غلط خود نمیدهد، به اندازه کافی هم تحرک ندارد، امکان دارد اندامش دوباره به حالت قبل برگردد اما با تداوم ورزش‌های هوازی ،  بدن ذخایر چربی را میسوزاند.

سوختن چربی به‌ طور خودکار در نقاطی است که بیشترین تجمع وجود دارد. با راه‌ رفتن تند، دویدن آرام، شنا، استفاده از تردمیل و دوچرخه حداقل یک ساعت در روز و رعایت رژیم غذایی انتظار میرود که قطر ران بعد از گذشت 2 تا   3 ماه کاهش یابد. . بعد از انجام ورزش هوازی و کاهش تجمع چربی در ران میتوانند برای افزایش قوام و توان عضلات تمرین‌های بدنسازی را آغاز کنند که کمک زیادی به شکل‌ دهی ران میکند.

ورزش دیگری وجود دارد که با دستگاه الکترونیکی بایلاین انجام میشود. این وسیله به عضلات قوام و به پا تناسب میدهد و مختصری هم به کاهش وزن کمک و حتی تا حدودی ظاهر پوست‌ پرتقالی پوست را هم بهتر میکند.

نگاه متخصص پوست
چاقی ران به لیپولیز جواب نمی‌دهد . سلولیت یا همان پوست‌ پرتقالی شدن به تجمع ناهمگون چربی در بافت زیر پوست گفته میشود. این حالت اغلب در زنان چاق و دارای پوست ضخیم و سفت دیده میشود البته در افراد لاغر نیز ممکن است دیده‌شود.تجمع چربی در اندام خانم‌ها در نواحی شکم ، ران‌ها ، باسن و پشت بازوهاست. عوامل دیگری مانند توارث ، خوردن غذاهای ناسالم و ... نیز در بروز سلولیت موثرند.

گاهی به غلط ، بیماران دچار این مشکل را ساکشن وحجم زیادی از چربی را از ناحیه ران خارج میکنند اما با بیرون کشیدن چربی ، صافی و یک دستی مورد نظر به‌دست نمی آید. با برداشت چربی از ران ، محوطه‌ای تونل‌ مانند در زیر بافت ایجاد می شود که شکل لایه اولیه پوست را ناهموار میکند.

ران محوطه وسیعی دارد در حالیکه عمل لیپولیز برای مناطق کم‌ وسعت مثل پهلوهاست. داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش به این بیماران بسیار کمک میکند.البته درمان زمان‌ بر است و به همین دلیل معمولا افراد تمایل چندانی به آن نشان نمیدهند. این بیماران حتما باید به پزشک مراجعه کنند تا شدت ناهمواری مشخص شود چون گاهی میتوان با مانورهایی چربیهای زیرپوستی را جابجا کرد.درمان معجزه‌ آسایی برای سلولیت وجود ندارد ولی میتواند بدشکلی ایجاد شده را تا حدود زیادی ترمیم کرد.

نقل از هفته نامه سلامت

منبع:دکتر محمد علی نیلفروش زاده

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.
ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!